Yorum Haberi
Sosyal Medya'ya çok mu zaman ayırıyoruz?
Ekrem İç

Sosyal Medya'ya çok mu zaman ayırıyoruz?

Gerçek hayattan uzaklaşarak, kendine yabancılaşan insanların sayısı artıyor. Sosyal medya üzerinden klavye kahramanlarına dönüşüyoruz. Söyleyemediğimiz her şeyi daha ustaca ve cesaretle ifade ediyor, hakkımızı boşluğa haykırır gibi arayarak rahatlıyoruz. Bu yüzden Sosyal Medya Platformları hız göstererek daha çok fazlalaşmakta, sosyal medyaya ayrılan zaman gün geçtikçe artmaktadır. Güncel hayatımızdan alıp, sosyal platformlarda vakit geçirmeye devam ediyoruz.

Kişi ve kişiler bir takım anlatamadıkları olayları tanımadığı insanlara veya farklı sosyal medya platformlarında kendine has duyguları ile içindeki iç dünyasını, karamsarlığını, sosyal medyadaki takipçilerine paylaşarak orda kendini ve onun gibi olanları bularak artmaktadır. Bu yüzden kişiler daha çok Reel hayatı rafa kaldırarak iç dünyaya kapanmışlıklarını sosyal medya aracılığı ile paylaşıldığından dolayı kişiler daha çok sosyal medya platformlarına zaman ayırır. Örneğin Bir çocuğun aile yaşantısı ve çevre yaşantısında kendisini yalnız hissediyor ve bu yalnızlığı içten içe kemirirken toplum tarafından dışlandığını hissediyor ve kişi kendini dünya ilişkilerine kapalı bir hale geliyor. Bu yüzden kişiler  sosyal medyaya ağırlık gösterir Twitter, Facebook, Instagram vb gibi platformlarda kendilerine yer ediniyor. İnsanlara oradan bir şeyler söylemeyi ve tanımadığı insanlar iletişim haline geçerler orda kendilerini güvende mutlu ve huzurlu hisseder dışlanmış hissetmiyorlar bu yüzden sosyal medya platformları daha uzun surede kişilerin zamanını alıyor.

Sosyal medyada en çok vakit geçiren ülkelerden biride Türkiye

ComScore araştırma şirketinin raporuna göre sosyal medyada en çok vakit geçiren 5'inci ülke Türkiye oldu.

Kasım 2012 istatistiklerine göre Türkiye'de kullanıcı başına sosyal ağlarda geçirilen aylık süre 8.6 saat olarak tespit edilirken, araştırmada birinci sırayı aylık 9.8 saat ile Arjantin, ikinciliği ise 9.7 saat ile Brezilya aldı. Farklı bir rapora göre, dünya ortalaması 5.2 saat olan sosyal ağlara aylık ayrılan sürenin, Güney Amerika kıtasında 8.1 saate kadar çıktığı dile getirildi. İlk 10'daki ülkelerin 5'i Güney Amerika kıtasından.

980 milyonu aşkın kullanıcısı olan Facebook'ta ise Türkiye 32 milyonu aşan kullanıcı sayısıyla 7. ülke konumunda bulunuyor.

Sosyal medyanın ekonomik gücü            

Son 20 yıldır internetin daha yaygın kullanmasına bağlı olarak gelişen sosyal medya insanları her geçen gün daha çok bir araya getiriyor. Güncel olaylar, politika, etkinlikler, TV programları ve daha niceleri sosyal medyadan takip ediliyor, bunlara ilişkin her aşamada yorumlar bu platformda  paylaşılıyor.

Sosyal medyanın ekonomik gücüne gelirsek;

öncelikle sosyal medya, “geleceğin ekonomisi”ni yaratıyor.

Her an her yerde bilgiye erişibilme sayesinde, sosyal medya, üretimden pazarlamaya kadar pek çok alanda şirketlere fayda sağlıyor.

Şirketlerin sanal da olsa tüketiciye dokunduğu sosyal medya, dünya ekonomisine de yön veriyor.

Sosyal medyanın bileşenlerin sayısal boyutuna bakıldığında;

- Google, günlük arama: 1 milyar, Facebook, kullanıcı sayısı: 845 milyon,

- Türkiye de Facebook kullanan 30 milyon kişi ,

- Dünyada ; Twitter, günlük paylaşım: 140 milyon,

- Instagram, (günlük) fotoğraf: 5 milyon

- Youtube, günlük izlenme: 4 milyar.

Sosyal medyanın dünyadaki kullanım özet i kısaca böyle.

Türkiye’ ye geldiğimizde önce ülkemizin bilgi ve iletişim yapısına bakarsak;

- Türkiye’de geniş bant internet abone sayısı 20 milyona, mobil abone sayısı 68 milyona ve nüfusa oranıyla yüzde 89'a yükselmiştir.

- Kentlerde oran yüzde 95’tir. 68 milyon mobil abonenin 43.9 milyonu 3G abonesi’dir.

- Türkiye facebook ve twitter gibi sosyal ağların da çok etkin kullanıldığı bir ülke durumuna gelmiştir.

- Facebook, Google'ın ardından Türkiye'de en çok ziyaret edilen ikinci sitedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
LPG'li araç kullanıyorsanız yapması gereken önemli şeyler
LPG'li araç kullanıyorsanız yapması gereken önemli şeyler
Atakan Koru’nun hayatıyla ilgili detaylar… Atakan Koru kimdir?
Atakan Koru’nun hayatıyla ilgili detaylar… Atakan Koru kimdir?