Yorum Haberi

Bahçe Dekorasyonu Nasıl Yapılır

Bahar mevsimine gün geçtikçe yaklaşıyoruz. Ocak ve Şubat ayındaki son soğuk günleri de atlattıktan sonra Mart ayından itibaren havalar ısınacak. Bununla birlikte yaz ile ilgili planlar da yapılmaya başlanacak. Bahçeli bir evi veya yazlığı olanlar da şimdiden kafalarına takılan birçok soruya cevap arıyordur. Bütün bir yılın en azından bir haftanın yorgunluğunun atılacağı bahçelerin, keyif verici, rahatlatıcı ve ferah olarak düzenlenmesi oldukça önemlidir. Kısa süreli dinlenmek için bahçenizi kullanacaksanız, bahçenize fazla mesai harcamak ve kafa yormak istemezsiniz. Bu yazımızda yeni ilham fikirleri ve ilham kaynaklarını sizlerle buluşturacağız.

 Bahçe Dekorasyonu Nasıl Yapılır

Bahçelerin tasarımında, binaların tasarımı gibi birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Bahçenin dekorasyonunun belirlenmesinde bir numaralı değişkeniniz bahçenin sahip olduğu boyut olacaktır. Sırasıyla küçükten büyüğe doğru bahçe tasarımı önerilerini sizlerle paylaşacağız. Küçük boyutlu bahçede sınırlı dekorasyon ögelerini kullanabilirken, büyük boyutlu bahçeleri bir çiçek bahçesine hatta havuz başı partisi yapılabilecek kadar güzel bahçelere dönüştürebilirsiniz. Bu da biraz kişisel ihtiyaçlara göre şekilleniyor.

Yukarıda anlattıklarımızın haricinde bahçelere düzenli olarak bakım yapmak da oldukça önemlidir. Her mevsim kullandığınız, yalnızca yazın ziyaret etmeyi düşünmediğiniz bir bahçeniz varsa işiniz daha kolay olacaktır. Ancak yalnızca yazın veya hafta sonu gibi tatil günlerinde ziyaret ettiğiniz bir bahçeniz varsa ara sıra bakım için mekâna uğramalısınız. Aksi taktirde dinlenme günlerinizde de çalışır hale gelebilirsiniz.

  1. Modern bahçe dekorasyonu

Evinin iç mekanını oldukça modern bir şekilde tasarlayan kişiler, bahçelerinin de bu şekilde olmasını isterler. Bu tarzı tercih eden kişiler hem modern hem de kişisel zevklerini yansıtacak mobilyalar bulabilirler. Modern bahçe dekorasyonu ve modernizm akımının diğer parçaları, günümüzde sıklıkla kullanılmaktadır.

  1. Minimalist bahçe dekorasyonu

Eğer bahçeniz boyutları bakımında küçükse, dekorasyon fikirleri de dolayısıyla daralacaktır. Küçük bahçeleriniz için minimalist tasarım hiç de kötü sayılmamaktadır. Çünkü tasarımın şık durması da bahçenin küçüklüğüne bağlıdır. Şık ve sade ahşap kameriyesi yanında çiçeklerle, güzel ve küçük bahçenizi küçük bir cennet haline getirebilirsiniz.

  1. Çiçekli bahçe dekorasyonu

Birçok insanın aklına bahçe denildiğinde çiçek gelmektedir. Üstelik buradaki "birçok insan" tanımının içerisine erkekler de girmektedir. Peki, uzun ömürlü ve çok fazla bakım gerektiren biraz daha az gösterişli çiçekler mi? Yoksa kısa ömürlü, çok bakım gerektiren fakat herkesin dikkatini çeken çiçekler mi? Bu ikisi arasında tercih tamamen size kalmıştır. Ancak herkesin dikkatini çeken güzel çiçekler için çiçek bakımı yapılmazsa berbat bir hal alacağını şimdiden söyleyelim. Ekstra olarak çiçek bakımı sulamanın yanı sıra, gübreleme, ilaçlama ve toprak değiştirme gibi ek masrafları da doğuracaktır.

  1. Bakım gerektirmeyen bahçe dekorasyonu

Yazımızın başında yalnızca yazlıkta veya belli tatillerde kullanılacak olan bahçelerin zahmetli olacağını söylemiştik. Bu tarz bahçeler için fazla bakım gerektirmeyen dekorasyonlar yapmalısınız. Bahçenize bakım yapmak için fazla zamanınız yoksa veya mesafe olarak size uzak bir bahçeye, yorgunluğunuzu atmak için gidecekseniz çiçek ve bitkilerden çok konfora önem vermelisiniz. Ne çok büyük ne de çok küçük mobilyalarla, istediğiniz zaman dekorasyonu değiştirebilirsiniz. Bu tarz bahçe dekorasyonlarında mümkün olduğunca az çiçek tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

  1. Zen dekorasyonuna sahip bahçe

Zen dekorasyonuna sahip bahçe, Japon kültüründe tüm dünya kültürüne geçmiştir. Meşhur çiçek düzenleme sanatlarından biri olan İkebana gibi ün kazanan Zen dekorasyonu, birçok bahçe dekorasyon tarzından kendi stilleriyle ayrılmaktadır. Her ne kadar gün geçtikçe Japonya'da uygulanan tasarımla farklılık gösterse de zen dekorasyonuna sahip olan bahçelerde sadelik ön plana çıkarılmaya çalışılır. Kumdan başlayarak büyük kayalara uzanan farklı büyüklükteki taşlardan oluşan zen bahçesi dekorasyonunda kişiler çeşitli kaya ve taşlardan çok farklı kombinasyonlar yaratır. Böylelikle yalnızca taş ve kaya ile bahçe dekorasyonu yapılmış olur.

  1. Büyük bahçe dekorasyonu

Yazlık bir bahçe denildiğinde birçok kişinin aklına Akdeniz tarzı bahçe gelmektedir. Büyük sayılabilecek bir havuz, kireç rengi duvarlar ve maki bitkileriyle Akdeniz'i çağrıştıran bahçe dekorasyonlarını hem dinlenmek hem de serinlemek için büyük bahçelerinizde kullanabilirsiniz.

  1. Rustik bahçe dekorasyonu

Kırsal ögelerin yanında ahşap ve tuğla kullanılmasına rustik dekorasyonu denmektedir. Kırsal tarza soğuk olmaya kişilerin ilgisini çekecek bu dekorasyon, yoğunlukla Brezilya'da kullanılmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
LPG'li araç kullanıyorsanız yapması gereken önemli şeyler
LPG'li araç kullanıyorsanız yapması gereken önemli şeyler
Atakan Koru’nun hayatıyla ilgili detaylar… Atakan Koru kimdir?
Atakan Koru’nun hayatıyla ilgili detaylar… Atakan Koru kimdir?