Yorum Haberi

Star Wars: “The Last Jedi” Işın Kılıcı ve Teknoloji

Büyük bir ışın kılıcı düellosu görmeden bir Star Wars filmini görmeyi kimse istemezdi. Yan film olan Rogue One bile en sonunda nefis bir Darth Vader sahnesine yer vermişti.

Star Wars: “The Last Jedi” Işın Kılıcı ve Teknoloji

Büyük bir ışın kılıcı düellosu görmeden bir Star Wars filmini görmeyi kimse istemezdi. Yan film olan Rogue One bile en sonunda nefis bir Darth Vader sahnesine yer vermişti. “The Last Jedi” filmi de pek çok ışın kılıcı sahnesi barındırıyor.Bu sahnelerin en ihtişamlısı ise Rey ve Kylo Ren’in Yüce Lider Snoke’un muhafızlarıyla yaptığı savaş olarak gözüküyor. Bu sahne Snoke’un elit korumalarının Jedi savaşçılarına karşı neler yapabileceğini göstermesi açısından iyi bir sahne oldu.

Sıradan askerler ne kadar iyi eğitilirse eğitilsin, kudretli Güç kullanıcısı Jedi’lara ve ışın kılıçlarına karşı varlık gösteremezler.Fakat son savaşta elit muhafızların teknolojinin yardımıyla gelişen kıyafetleri ve silahlarının Jedi’larla mücadelede kullanılabileceğini gözlemledik. En azından bu yeni teknoloji sayesinde ışın kılıçlarının yıkıcı etkisiyle mücadele edebilme fırsatı doğuyor. Muhafızların sahip olduğu ışın kırbaçları, çift taraflı sopalar Jedi’ları durdurmada hatta yaralamada etkili olabiliyor.

Böyle bir teknoloji kullanımını en son General Grievous ve yanındaki droidlerin kullandığını görmüştük.Jedi’larla mücadelede oldukça etkili olan bu yöntemin daha da sık kullanılmasını bekliyoruz.”The Last Jedi” filminde Finn’in Kaptan Phasma ile olan mücadelesi de gene bu teknolojinin izlerini taşıyor. Finn ile Rose’u cezalandırmak için Stormtrooper’ların gücünü plazmadan alan işkence aletleri taşıdığını görüyoruz.

Snoke’un muhafızlarına geri dönelim.Muhafızların her biri farklı silahlara ve tekniklere sahip olsalar da ışın kılıçlarına karşı ortak olarak plazma teknolojisi kullanılıyor. İlk Düzen’in böyle silahları Jedi’lara karşı ileride de kullanacağını rahat bir şekilde söyleyebiliyoruz.

Her şeye rağmen silahı ne kadar ne teknolojik veya havalı olursa olsun sinirli bir Güç kullanıcısına karşı kimsenin şansı olmadığını söyleyebiliriz. Sadece “hayır” diye bağırarak çevresindeki droidleri ve teknolojik aletleri yok eden Darth Vader’ı bu seferlik konuşmayacağız. Son filmde, Muhafızlar Rey ve Kylo’ya karşı sayıca üstün olmalarının avantajıyla uzun bir süre dayanabildi ancak bir yerden sonu hepsi aynı kaderi paylaştı. Bu Güç kullanmayan kişilerin Güç kullanıcıları ile elbette ilk düellosu değildi.Kaptan Grievous, Güç ile bir bağlantısı bulunmamasına rağmen dört ışın kılıcını aynı anda kullanabiliyordu. Ancak Count Dooku ve Obi-Wan gibi güçlü savaşçılar onunla baş edebiliyordu.Star Wars galaksisinde teknolojinin gelişimi özellikle son filmde tavan yaptı.Işık hızındayken bir gemiyi takip edebilmenin mümkün olduğunu öğrendik. Ancak ne olursa olsun Güç evrendeki her bir silahtan daha etkili olmaya devam edecektir. Vader’in meşhur cümlesiyle bu yazıyı tamamlayalım : “Yarattığınız teknolojik ölüm makinesi ile ilgili bu kadar gurur duymayın.Gezegenleri yok edebilme becerisi Güç’ün yanında önemsiz kalır.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
LPG'li araç kullanıyorsanız yapması gereken önemli şeyler
LPG'li araç kullanıyorsanız yapması gereken önemli şeyler
Atakan Koru’nun hayatıyla ilgili detaylar… Atakan Koru kimdir?
Atakan Koru’nun hayatıyla ilgili detaylar… Atakan Koru kimdir?