Yorum Haberi

Altın Son Bir Yılın En Yüksek Seviyelerine Yaklaştı!

Sarı metal yükselişte! Altın piyasası Rusya'nın yaptırımlara kaşı çıkmasıyla birlikte son bir yılın en yüksek seviyelerine yakın bir seviyeden işlem gördü.

Altın Son Bir Yılın En Yüksek Seviyelerine Yaklaştı!

Altın fiyatları küresel piyasalarda görülen gergin gelişmelerin etkisi ile yükselişine devam ediyor. Son olarak Rusya'nın Kuzey Kore'ye karşı uygulanan yaptırımlara karşı çıkma kararı ile birlikte altın piyasası son bir yılın en yüksek seviyesi yakınından işlem gördü. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yaptığı açıklamalar ile ABD'nin kuzey Kore'ye uyguladığı yaptırımları artırma çağrısına karşı çıkmasının ardından altın piyasası yükselişe geçti. Bu gelişmeler ile birlikte altın son bir yılın en yüksek seviyesi yakınında kendine yer buldu.

Altın piyasasındaki son gelişmelere baktığımızda, spot altının ons fiyatı %0.2 oranında yükselerek ons başına 1,342.55 dolar seviyesinden işlem gördü. Bu rakamın ardından Singapur yerel saati ile saat 09:42'de 1,338.96 dolar seviyesine gelen altın fiyatları Salı günü 1,344.44 dolar seviyesinden işlem görerek son bir yılın en yüksek seviyesini görmüştü.

ABD para birimi olan doların diğer on önemli para birimi karşısında seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksinde ise son dört seansta gerçekleşen düşüşün ardından fazla bir değişiklik görülmedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin yaptığı açıklamalar ile ABD tarafından yapılan yaptırımları "faydasız ve etkisiz" olarak niteledi.

Fed Guvernörü Lael Brainard’in Salı günü yaptığı konuşmada yaptığı vurgu da önemliydi. Ünlü isim merkez bankasının tekrar faiz artırmadan önce enflasyona dikkat etmesi gerektiğine vurgu yaptı.

National Australia Bank ekonomisti John Sharma tarafından yapılan değerlendirmede dolardaki trendlerin ve Fed'in para politikası duruşunun piyasalar açısından önemli gelişmeler olduğunun altını çizmesi önemliydi.

 

Altın Altın fiyatı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
LPG'li araç kullanıyorsanız yapması gereken önemli şeyler
LPG'li araç kullanıyorsanız yapması gereken önemli şeyler
Atakan Koru’nun hayatıyla ilgili detaylar… Atakan Koru kimdir?
Atakan Koru’nun hayatıyla ilgili detaylar… Atakan Koru kimdir?