Yorum Haberi

Atıkta Zararımız Her Yıl 1,5 Milyar Lira!

Geri dönüşüm meselesi her yıl önemini giderek artırmaya devam ediyor. Sürekli artan insan nüfusu, sürekli artan tüketim ve kente göçün bir türlü önünün alınamaması, atıkların da giderek artmasına neden oluyor. Atıkların değerlendirilememesi ise tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük bir sorun. Ülkemizin bu noktadaki kaybı yıllık 1,5 milyar Türk Lirası.

Atıkta Zararımız Her Yıl 1,5 Milyar Lira!

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Geri Kazanım Sanayicileri Derneği Başkanı İbrahim Engin, ülkemizin geri dönüştürülebilir atıkları değerlendirmemesinden kaynaklı olarak meydana gelen yıllık zararının 1,5 milyar Türk Lirası olduğunu kaydetti. Bununla birlikte geri dönüşüm sektöründe kayıt dışılık oranının da çok yüksek olduğunu söyleyen Başkan Engin, nüfusumuzun yüzde 3’ünün geri dönüşüm sektöründen geçimini sağladığını vurguladı.

Dünyada da Aynı Sorun Mevcut!

Geri Kazanım Sanayicileri Derneği Başkanı İbrahim Engin, dünyada da aynı sorunun mevcut olduğunu belirterek; dünyada her yıl ortaya çıkan 2 milyar tonu aşkın atığın büyük bölümünün düzenli çöp depolama alanlarına gömüldüğünü kaydetti. Bu miktarın potansiyel olarak 4,5 milyar varil petrolden elde edilebilecek enerjiye denk olduğunu ifade eden Engin, bunun değerlendirilemediğinin altını çizdi.

Ülkemizde geri dönüşüm meselesinin 1991 yılında yürürlüğe giren “Katı Atıkların Kontrolü Yönetmeliği” ile bir kimlik kazandığını söyleyen Engin, gelişmelerin o günden bu yana yavaş da olsa sürdüğüne dikkat çekti.

Hali hazırda Türkiye’de bir milyona yakın irili ufaklı geri dönüşüm şirketinin faaliyet gösterdiğini ifade eden Engin, ülke genelinde 500 bini aşkın da toplayıcı olduğuna dikkat çekti. Geri dönüşümde ülkemizde oluşan pazarın 5 milyar Euro seviyesine ulaştığına vurgu yapan Engin, potansiyelin tam olarak değerlendirilebilmesi durumunda bu rakamın çok daha üst seviyelere çıkabileceğinin altını çizdi.

Geri dönüşüm Atık
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
LPG'li araç kullanıyorsanız yapması gereken önemli şeyler
LPG'li araç kullanıyorsanız yapması gereken önemli şeyler
Atakan Koru’nun hayatıyla ilgili detaylar… Atakan Koru kimdir?
Atakan Koru’nun hayatıyla ilgili detaylar… Atakan Koru kimdir?