Yorum Haberi

Küresel Isınma Ve Su Tüketimi

Gelişen teknolojik ve ekonomik imkanları gözden geçirdiğimiz zaman ikisinin de sanayi devrimi ile birlikte hız kazanarak yol kat ettiği söylenebilir. Sanayi devrimi bir çok açıdan insan hayatını kolaylaştıran ve ortalama insan ömrünün uzamasını sağlayan yeni buluşlara, yeni icatlara imkan yaratmıştır. Ancak bu olumlu gelişmelerin karşısında bir de zaman geçtikçe meydana gelen olumsuz gelişmeler ortaya çıkmıştır. Bu olumsuzlukların belki de en önemlisi ve dünya üzerinde yaşayan tüm canlıları etkileyen, küresel ısınmadır. Küresel ısınma genel olarak gezegenin ortalama sıcaklığının doğal ya da insan eli değen faktörler yüzünden artması olarak tanımlanabilir.

Küresel Isınma Ve Su Tüketimi

Her alana yayılan sanayileşmenin sonucu olarak iklim türlerinde yer yer değişiklik yaşanması, buzulların erimesi, deniz sularının yükselmesi, sıcaklıkların artması gibi tüm dünyayı etkileyen bir takım çevre sorunları doğmuştur. Bu sorunlar ise gezegenimiz üzerinde var olan tüm canlı hayatını tehdit etmektedir.

 

SU KAYNAKLARI NASIL ETKİLENİYOR?

Canlı yaşamının devam etmesini sağlayan en önemli besin kaynağı su, küresel ısınmadan oldukça etkilenmekte ve yaşanılan çeşitli sorunlar karşısında azalmakta ve kullanılamayacak boyutlara ulaşmaktadır.  Su kaynaklarının azalmasına sebebiyet veren sorunları incelediğimiz zaman karşımıza belli başlı nedenler çıkmaktadır. Dünya genelinde artan sıcaklık; su kaynaklarının kurumasına, buharlaşarak yok olmasına, üstelik insanların su tüketimlerinde artış yaşamasına, çoraklaşan topraklarda kullanılan su miktarında toprağı canlandırmak vesilesi ile daha fazla su kullanımına gidilmesine sebebiyet vermektedir. Bunların yanı sıra küresel ısınmaya zemin hazırlayan sanayi kaynaklı gelişmeler de (örneğin fabrikalarda su tüketiminin çok yoğun olması) var olan su kaynaklarının giderek azalması ile sonuçlanmaktadır.  

Su kaynakları bazen kendilerini yenileyebilseler de bu durum oldukça kısıtlıdır. Bu yenileme ise iklim koşullarına göre değişiklik gösteren yağışlar sayesinde olmaktadır. Ancak yine küresel ısınma nedeni ile iklim koşullarında değişiklik yaşanmakta ve yağışlar da bu değişikliklerden etkilenmektedir. Türkiye topraklarına düşen ortalama yağış miktarı küresel ısınma yüzünden her sene sapma ve dengesizlik göstermektedir. Rakamlar olarak bakıldığında küçük gibi görünen bu saplamalar Türkiye için fazlası ile önemlidir. Bu saplamalar su kaynaklarının yenilenmesini etkilemekte ve kaynaklar giderek azalma göstermektedir.

Azalan kaynakların daha dengeli kullanımı için bazı önlemler alınmaktadır. Bu önemler bazen ankara su kesintisi olarak karşımıza çıkarken bazen ise vatandaşlara su kaynaklarının doğru kullanımını öğretmek amaçlı yürütülen çalışmalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu önlemler alınmazsa ilerleyen yıllarda kıtlık, açlık, yoksulluk, ülkelerin içinde ve uluslararası olmak üzere yaşanan göçler, hatta savaşlar kaçınılmaz olacaktır. 

Su Tüketimi Küresel Isınma
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
LPG'li araç kullanıyorsanız yapması gereken önemli şeyler
LPG'li araç kullanıyorsanız yapması gereken önemli şeyler
Atakan Koru’nun hayatıyla ilgili detaylar… Atakan Koru kimdir?
Atakan Koru’nun hayatıyla ilgili detaylar… Atakan Koru kimdir?