Yorum Haberi

Ne Zaman Emekli Olurum (Emeklilik Maaşı Hesaplama ve Sorgulama)

SSK hesaplamaların da artık ne zaman emekli olacağınızı dahi öğrenebiliyorsunuz. Önceleri emeklilik dönmelerinizi ellerinizle ve devlet dairelerine giderek sorgulama yaptırırsınız. Artık gelişen internet dünyası ile yoğunluğun öne geçilmesi adına internet üzerinden emekliliğinizi kendiniz sorgulayabileceksiniz.

Ne Zaman Emekli Olurum (Emeklilik Maaşı Hesaplama ve Sorgulama)

 Uzun zamandır çalışıp primlerinizi eksiksiz şekilde yapıyorsanız da o zaman emekli olmayı hak ettiniz. Emeklilik dönemleri sayesinde sigortalı iş verenlerden faydalanıp geleceğinizi garantiye alabilirsiniz. Sigorta alanında yüksek prim ödemeniz durumuna buna bağlı olarak emeklilik maaşınız da yüksek çıkacaktır. Primleri az ödeyenler oldukça az emeklilik maaşı aldıklarını dile getirse de yönetmelik bu yönde devamlılık sağlıyor.

Yeni emeklik yaşının da yukarıya çıkartılması artık kişilerin hayatlarını olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. 65 yaş olan emeklilikten eski SSK olarak çalışanlar etkilenmeyecek. Emeklilik sorgulaması yapmanız için ihtiyacınız olan 3600 gün SSK prim ödemenizin yatırılmış olması şartı aranmaktadır. Geçmişe dayalı borcunuz bulunmamalı prim, hizmet dökümü gibi ardından yaşınızın gelmesi ile prim ödemelerinizi alabilirsiniz. Sizlerden erken yaşlanma, hizmet başlangıç tarihi, yurtdışında çalışılan gün gibi boşluklarınızı doldurmanızı isteyerek emeklilik tarihinizi size net olarak verecektir. Yeni emeklilik sisteminde günü gününe hesaplamanız kesin bir tarihe ulaşmış olacaksınız.

Yeni torba kanun tasarısında emekli olamayanlar içinde yenilik getirildi. Eski prim borçlarından dolayı emekli olamayanlar toplu ödeme yaparak emekliliğine ulaşabileceklerdir. Prim borçlarının olması kişilerin bunları ödeyemediklerinden dolayı emekli olamayan on binlerce kişi olduğu görülmektedir. Tasarı emeklilere göre olmuş olup tez zamanda emekli olmalarının önü açılmıştır.

Emeklilik sorgulama çalışma ve hizmet dökümü bilgilerinizi ise E-SGM üzerinden öğrenebielceksiniz. Çalışma gün sayılarınızdan tutun hizmet dökümü ve 4/a 4/b 4/c /4d gibi alanlarda faaliyet gösterdiyseniz bunuda belirtmeniz gerekmektedir. Sicil nosu dahilinde sizin kurumlarda olan numaranız olacak bunların hepsini de SGK SSK 4A 4B 4C Hizmet Dökümü Sorgulama dan kontrol edebilirsiniz.

Emeklilik Sorgulama

Ne Zaman Emekli Olurum Emeklilik Maaşı Hesaplama Emeklilik Maaşı sorgulama SGK SSK 4A 4B 4C Hizmet Dökümü Sorgulama
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
LPG'li araç kullanıyorsanız yapması gereken önemli şeyler
LPG'li araç kullanıyorsanız yapması gereken önemli şeyler
Atakan Koru’nun hayatıyla ilgili detaylar… Atakan Koru kimdir?
Atakan Koru’nun hayatıyla ilgili detaylar… Atakan Koru kimdir?