Yorum Haberi

TC Kimlik No ile şifresiz SSK SGK GSS Sorgulama

SSK (Sosyal Sigortalar Kurumu), SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu ve GSS (Genel Sağlık Sigortası) olarak karşımıza çıkıyor. Hayatımızın olmazsa olmazları olup sağlık, emeklilik ve zorunlu hizmetlerden faydalanmaktayız.

TC Kimlik No ile şifresiz SSK SGK GSS Sorgulama

Sorgulama işlemleri eskiden SGK giderek yapılırken internete sunduğu hizmet sayesinde artık evimizden yapabilir olduk. İnternet sayesinde SGK sitesine girip sorgulama işlemlerimizi hızlı şekilde yapabiliyoruz. Bizim ihtiyacımız olan e-devlet şifresi olup hesabımıza giriş yaparak sorguluyorduk. Şifresini unutanlar veya kaybedenler nasıl yapacak tekrardan PTT üzerinden şifre talebinde bulunması gerekiyor. Bunlara çözüm getirmek için T.C. kimlik numarası ve arka yüzünde bulunan bilgilerden faydalanarak sorgulamalarımızı yapabiliriz.

 

Sosyal sigortalar kurumu sayesinde sağlık hizmetlerinden faydalanmaktayız. SGK üzerinden emeklilik ve geleceğe yönelik güvencemizi görüyoruz. GSS bilindiği üzere SSK ve SGK prim ödemeleri olmayanlar burada Genel Sağlık Sigortası kapsamına giriyorlar. Kapsam içersinde hizmet dökümü, emeklilik sorgulama, 4/A 4/B 4/C üzerinden sorgulamanızı yapmaktasınız. Sorgulamalar sayesinde işlemlerinizi hızlı şekilde yapabilirsiniz. Önceki hesaplamalara bakınca işe başlangıç tarihinizi görmeniz mümkün olmaktadır. İş yeri sahibi sigortanızı hangi tarihten itibaren yatırmış öğrenmeniz mümkündür. Ekranlarda görmüş olacaksınız priminiz ne kadar ödenip ödenmediği ve sağlık sigortanızın hangi tarihten itibaren yattığını görmeniz mümkündür. SSK ve SGK olmamanız durumunda yaşayacağınız iş kazalarında emeklilik imkanınız elinizden alınmaktadır. Sigortalar üzerinden geçmiş prim borcunuz olduğundan dolayı emekli olamayanlar için yeni çıkartılan kanun tasarısında artık emekliliğin yolu açılacaktır. Yüksek fiyattan emekli olmak için ödemelerinizin ödenmesi gerekmektedir. Emekli olmak isteyenler için bir günün dahi hesabı yapılıyor. İşveren tarafından ödenmeyen primlerden dolayı bir çok kişi erken emeklilikten faydalanamıyor.

 

Ne zaman emekli olacağının hesaplamasını yapmak isteyenler SGK üzerinden bunu öğrenmesi mümkündür. Şifresiz ve kayıt işleminde bulunmadan önce emeklilik tarihiniz hakkında detaylı bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Yeni kanun tasarısı ile birlikte emekliler önceki prim borçlarından dolayı emekli olamıyordu ama yapılan yenilikler sayesinde bu engel ortadan kaldırılmış gibi görülüyor. Emekli olacağınız tarihi öğrenerek aynı zamanda prim sorgulamasını yapabilirsiniz. Primlerinizin 9000 günlük yatmış olması gereklilik şartı aranmaktadır. Yeni sistemde emeklilik zamanınızı kendiniz sorgulamış olarak öğrenebileceksiniz. Planlarınızı emeklilik sorgulama sayesinde yapmanız mümkündür.

 

GSS (Genel Sağlık Sigortası) geçiş yapılması ile tek gecede milyonlarca kişi borçlandırılmıştır. Sağlık sigortanız yoksa gizliden sağlık sigortanız yapılmış olup tek bir ay prim geciktirmeniz durumunda sağlık hizmetiniz iptal edilmektedir. Sağlık hizmetinden faydalanamadığınız gibi aynı zamanda primlerinizin hesabınıza borç olarak yazılmaya devam ediliyor. Yeni yapılan sistem ABD halk oylamasına sunuldu ve halk tarafından kabul edilmemiştir. Zorunlu sağlık sigortası AB standartlarına uyum yasası çerçevesinde sağlandığından dolayı beklenen etki olumsuz sonuç vermiştir. İnsanlar şikayetlerini dile getiriyor ama gerekli mercilere ulaşılamıyor. Okuyan öğrenciler ve tek bir gün işten çıkanların sağlık sigortası otomatik olarak başlayarak hanenize borçlar yazılıyor. SGK itiraz etmeniz ve sildirmeniz durumunda sistemde yaşanan sorun olsa gerek bir kaç hafta sonra tekrar aynı rakamlar karşınıza çıkmaktadır. Milyonlarca kişi bu durumdan oldukça mağdur olarak beklemektedir. SGK, GSS'den beklediği umudu alamadı 80 milyar TL civarında ödenmemiş borç olup milyonlarca kişiden para almak zorunda zorluk yaşamaktadır. Halkın tepkisi büyük olacağından dolayı borç bekletilerek yeni kanun tasarısında af dile getirildi ama taksitlendirilme yapılmıştır. Sistemin en büyük yanlışlı olarak sağlık hizmeti yok ama GSS borcu devamlı olarak aktif olacağı dikkatleri çekmektedir.

e-devlet şifresi olmayalar için sorgulama ekranında T.C. no yardımı ile yapılması mümkün olmuştur. Şifresiz sorgulama sayesinde ekrandaki bilgileri kontrol ederek girmeniz mümkündür. Sizden istenen nüfus cüzdanınızın ön ve arka kısımdaki bilgileri olup hızlı şekilde sorgulamasını yapabilirsiniz. T.C. kimlik no ile SSK, SGK, GSS sorgulaması yapmanız mümkündür.

TC İle SSK SGK GSS Sorgulama

Emeklilik Sorgulama

Şifresiz SSK Sorgulama

ssk sgk gss gss sorgulama ssk sorgulama sgk sorgulama TC Kimlik No ile şifresiz turkiye.gov.tr www.turkiye.gov.tr
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
LPG'li araç kullanıyorsanız yapması gereken önemli şeyler
LPG'li araç kullanıyorsanız yapması gereken önemli şeyler
Atakan Koru’nun hayatıyla ilgili detaylar… Atakan Koru kimdir?
Atakan Koru’nun hayatıyla ilgili detaylar… Atakan Koru kimdir?