Yorum Haberi

Ne zaman emekli olurum? Bağkur SSK SGK Emeklilik Sorgulama

Emeklilik tarihlerinin artık internet üzerinden sorgulama yapılarak öğrenilmesi mümkün olmuştur. Yenilik sayesinde SGK sorgulamasını internet üzerinden yaparak pöğrenmiş olacaksınız.

Ne zaman emekli olurum? Bağkur SSK SGK Emeklilik Sorgulama

Emeklilik yaşınızın hesaplaması ve maaşınızın ne kadar olacağınızı görebilirsiniz. Maaşınızın sorgulamasını yapmanız için 4a/4b/4v emekli tarihini görmeniz gerekecektir. Öğretmen ve memurların da sorgulama sistemi üzerinden öğrenmeleri mümkün. Emekliliklerine kısa süre kalanlar yaş itibari ile öğrenebilirler. Emeklilik tarihi doğrutusunda SGK sorgulama sayfasından yapabilirsiniz.

 

Emeklilik yaşı için, ihtiyacınız olan 3600 gün priminizin ödenmesi gereklidir. Uzun çalışma hayatınızdan sonra 10 yıl boyunca prim ödenmesi durumunda emekliliğe hak kazanmış olacaksınız. Yaşınızın gelmesi ile emekliliğinizin başlamasına fayda sağlarsınız. Emekli olanlar için o heyecan tümüyle devam ediyor. Emeklilik için yüz binlerce vatandaş beklemede. Vatandaşların ortak sorunu ise ne zaman emekli olacağı, olup olmadığını düşünmek olmuştur. Emeklilik için önceki dönemlere ait prim borcunuzun kalmaması gerekir. Kadınlar için emeklilik dönemi daha esnek olarak hızlı şekilde olabilir. Şartlar daha farklı olup kadınların emeklilik dönemi erkeklere göre daha az prim, gün sayısı, yaş ve sigortalılık durumu gerektiriyor.

 

Emekli olacağınız tarih belirlenmiş olmalıdır. Doğum tarihi önemli olup yeni kanun tasarısında herkesin gördüğü gibi bu zaman 65 yaşına çekilmiştir. Erkenden SGK ve SSK ödemesi olanlar bundan etkilenmeyerek 60 yaşında emekli olacaktır. Çocukların dahi sigortası yapılarak emeklilik için ölüm yaşını beklemelerine gerek kalmayacaktır. Yeni kanunlar Avrupa Birliği tasarısına uyum sağlama politikası olduğundan dolayı etkilenebilirsiniz. Emekliliğinizin tarihine az zaman kala bu durumu kontrol etmiş olacaksınız.

 

SSK'ya bağlı olan vatandaşların emeklilik sorgusunu yapmak için, SGK üzerinden verdiğimiz adrese girmesi yeterli olacaktır. Emekliliğiniz için bilgiler ve tablo halinde sorgulama sistemi karşınıza çıkacaktır. Sorgulamanın yapılması durumunda emekliliğiniz etkilenmeyerek işlemlerin yapılmasını sağlamış olursunuz.

Ne zaman emekli olacağını öğrenmek için buraya bakınız: Ne Zaman Emekli Olacağım

SGK sorgulama Ne zaman emekli olurum Bağkur SSK SGK
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
LPG'li araç kullanıyorsanız yapması gereken önemli şeyler
LPG'li araç kullanıyorsanız yapması gereken önemli şeyler
Atakan Koru’nun hayatıyla ilgili detaylar… Atakan Koru kimdir?
Atakan Koru’nun hayatıyla ilgili detaylar… Atakan Koru kimdir?