Yorum Haberi

Atilla Gökova Kimdir?

Rüzgarın gücünden yararlanılarak yapılan yelken sporu, hem zor hem de çok eğlenceli bir spor dalıdır. Rüzgar gücünden alınan kuvvet ile hareket eden teknenin yol aldığı bu dal, teknik bilgi gerektirmektedir. Bu nedenle de, bu alanda eğitim veren uzman eğitimcilerden ders alınmalıdır. Yelkencilik alanında eğitim veren uzman isimlerden biri de Atilla Gökova'dır. Peki, Attila Gökova kimdir diye soracak olursanız, onun basit bir yelken eğitimcisinden çok daha fazlası olduğunu söylemek mümkündür. Yelkeni öğrenmek için Attila Gökova kimdir ve çalışmaları nelerdir gibi konularda bilgi sahibi olmak lazımdır.

Atilla Gökova Kimdir?

Atilla Gökova Youtube Kanalı

Uzman yelken eğitimcisi olan Attila Gökova kimdir daha iyi öğrenebilmek için, Atilla Gökova youtube kanalındaki videoları seyredebilirsiniz. Bilgilendirme amaçlı çekilen eğitim videolarından birinde, tek kolu kırılmış olan bir insanın denizde tek eliyle nasıl ızbarço atacağı anlatılmaktadır. Bunun dışında youtube kanalında; tek başına limandan ayrılma, tek başına yelken ile yanaşma ve orsa seyrinde tüycükler konulu videoları da seyredebilmeniz mümkündür.

 

Yelken Eğitimi İle İlgili Genel Bilgiler

İlk defa 1896 tarihinde olimpiyatlarda yer almış bir spor dalı olan yelken sporu, zamanla yaygınlaşmaya başlamıştır. Yelken kullanabilmek için bazı teknik bilgilere sahip olunması gerekmektedir.

Yelkenler genellikle teknelere takılarak kullanılmaktadır. Rüzgarın esmediği ve rüzgar kuvvetinden yararlanılamayan hiçbir alanda yelken çalıştırılamaz. Bu nedenle bu sporun yapılabilmesi için öncelikle rüzgar kuvvetine ihtiyaç duyulmaktadır. Yelkenle düzgün bir yol alabilmek için, rüzgara karşı yaklaşık olarak 45 derecelik bir açı ile ilerlenmesi lazımdır. Bu açı ile hareket edildiğinde, yelkenin her iki tarafında bir akış oluşmaktadır. Bu akış sayesinde de yelkenli tekne hareket halinde ilerlemeye başlayabilir.

Atilla Gökova Sailing: www.atillagokovasailing.com

Teknenin suda yol almış haline, seyir halinde olmak denmektedir. Seyirler, rüzgarın tekneye varış açısı doğrultusunda isimlendirilmektedir. Tekne yandan rüzgar aldığında, apaz seyir halindedir. Teknenin baş aynası rüzgarla aynı yönde olduğunda, tekne hareket edene kadar durdurulmuş olur. Buna da bocalama adı verilmektedir. Rüzgara en yakın seyire borina; tamamen veya birkaç derece teknenin arkasından alınan seyire, pupa denmektedir.

Tek Başına Seyir Alma

Tek başına seyir alabilmeniz için öncelikle, teknenin yelken seyri için uygun olduğuna emin olmalısınız. Cenova, ana yelken, dümen ve motor tek bir noktadan kontrol edilebiliyorsa, bu teknede tek başınıza seyir alabilmeniz mümkündür. Tek başına seyir için cenovanın sarma sisteminin olması gereklidir. Böylece daha rahat yelken yelken basabilirsiniz. Teknenizin içini ve dışını neta ettikten sonra, halatları laçka ederek seyre başlayabilirsiniz. Rüzgarın geldiği yönü iyi tespit etmeye çalışmanız önemlidir. Yelken basarken ise, ilk önce ana yelkeni basmaya özen gösterin. Tek başınıza seyir almak için limandan tek başınıza ayrılmanız gerekecektir. Görsel bir şekilde tek başına limandan nasıl ayrılmak gerektiğini öğrenmek için, Atilla Gökova youtube kanalındaki videoyu seyredebilirsiniz.

 https://youtu.be/clAlGCKjXgk

 

Atilla Gökova Kimdir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
LPG'li araç kullanıyorsanız yapması gereken önemli şeyler
LPG'li araç kullanıyorsanız yapması gereken önemli şeyler
Atakan Koru’nun hayatıyla ilgili detaylar… Atakan Koru kimdir?
Atakan Koru’nun hayatıyla ilgili detaylar… Atakan Koru kimdir?