Yorum Haberi

Şans Oyunları Nelerdir? Nasıl Oynanır?

Türkiye'de şans oyunlarını oynatmaya yetkili tek resmi merci Milli Piyango İdaresi'dir ve bu oyunlar anlaşmalı terminaller üzerinden oynatılır. Türkiye'de oynatılan şans oyunları sayısal loto, şans topu, on numara, süper loto, milli piyango ve hemen kazandır.

Şans Oyunları Nelerdir? Nasıl Oynanır?

Milli Piyango
Milli Piyango sayılardan oluşan biletlerin satılarak önceden miktarları ilan edilmiş ikramiyelerin kazanan numaralara ödenmesi esasına dayalı bir şans oyunudur.


Milli Piyango çekilişi her ay 9, 19 ve 29. günler noter denetiminde yapılır. Milli bayramlar, yılbaşı gibi özel günlerde de özel çekilişler düzenlenir. Özel çekilişleri belirlemeye Milli Piyano İdaresi yönetim kurulu yetkilidir.
Ana bayiler ile internet bayileri Milli Piyango İdaresi ile yaptıkları anlaşmadan belirlenmiş tutara kadar olan ikramiyeleri öder iken diğer bayiler son 3 rakama kadar olan ikramiyeleri ödemektedir. Dileyen bayiler son 4 ve 5 rakam ikramiyelerini de ödeyebilir.
Eğer ödenecek ikramiye 1 milyon liradan büyük ise bu ikramiyeyi ödemeye tek yetkili Ankara'daki Milli Piyango Genel Müdürülüğü'dür.
Milli Piyango bilet fiyatları çekilişe göre değişmekle birlikte en yüksek ücrete sahip yılbaşı çekilişinin 2017 ücreti tam bilet için 60 TL'ydi.

Sayısal Loto
İştirakçilerin 1 ile 49 arasındaki sayılardan 6 tanesini kuponuna işaretleyerek çekiliş sonucu belirlenen 6 rakamdan 3-6 arasında isabetli tahmin yaptığı takdirde ikramiye almaya hak kazandığı bir şans oyunudur.
Sayısal Loto'da üst üste bir kaç çekiliş boyunca 6 bilen çıkmaması halinde ikramiye devreder ve bazen astronomik miktarlara ulaşır. Eğer 4. haftada da 6 bilen olmaz ise biriken ödül 5 bilenler arasında dağıtılır.
Sayısal Loto her hafta Pazar gününden ertesi hafta Cumartesi akşamına kadar yetkili bayilerden oynanabilir. Çekiliş ise her Cumartesi akşamı saat 21:15 sularında ve noter denetiminde kamuya açık olarak gerçekleştirilir. Kolon bedeli 1 TL'dir.
Kazanılan ikramiye 3-4 ise bayilerden; 5 ise Milli Piyango şube müdürlüklerinden; 6 ise Milli Piyango Genel Müdürlüğü'nden temin edilebilir. 1 yıl içinde alınmayan ikramiyeler geçersiz sayılır.

Şans Topu
Şans Topu 5+1 Sayısal Loto'nun aksine bir değil iki farklı küreden sayı çekilmesi esasına dayanır. Birinci sayı küresinde 1 ile 34 arası; ikinci sayı küresinde 1 ile 14 arasındaki sayılar bulunur. Katılımcılar birinci küreden 5 ; ikinci küreden 1 tane sayı seçerek oyuna iştirak ederler. Bu oyunun bilinen özelliği diğerlerine göre daha fazla sayıda ödül vermesidir. Şans Topu'nda büyük ikramiyeyi kazanma olasılığı diğer şans oyunlarından biraz daha yüksektir. (3 milyon 800 binde 1). 5+1, 4+1, 4, 3+1, 3, 2+1, 1+1 yakalandığı takdirde ikramiye kazanılır.
Şans Topu her hafta Perşembe gününden ertesi hafta Çarşamba gününe kadar yetkili bayilerden oynanabilir.
Eğer Şans Topu'nda ikramiye kazanmışsanız 4+1 ve 5+1 ikramiyeleri Milli Piyango şubelerinden; 5+1 ikramiyeleri Ankara'daki Milli Piyango Genel Müdürüğü'nden; diğerleri ise şans oyunu oynatan bayilerden alınabilir. Kazanılan ikramiyler 1 yıl içinde ibraz edilip alınmalıdır.
Çekiliş Çarşamba günleri saat 21:15 sularında noter huzurunda kamuya açık bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Kolon bedeli 1 TL'dir.

On Numara
On Numara oyununda da Şans Topu'nda olduğu gibi ikramiyeye hak kazanma olasılığının yüksek olmasına dikkat edilerek tasarlanmıştır. On Numara oyununda bir küre içerisinde 1 ile 80 arasındaki sayılar bulunur ve katılımcılar kuponlarına 22 sayı işaretlerler. Küreden 10 top çekilir ve bu 10 topu tahmin edebilen katılımcı büyük ikramiyeye hak kazanır. Büyük ikramiye dışında 9, 8, 7, 6 bildiğinizde ve ilginç olarak hiç bir sayıyı doğru tahmin edemediğinizde de ikramiyeye hak kazanırsınız.
On Numara oyununda da ikramiye o haftaki hasılat malatya escort miktarına göre değişkendir ve eğer 10 bilen olmazsa gelecek haftaya devreder.
On Numara'yı her hafta Salı günü sabah saatlerinden ertesi hafta Pazartesi akşam saatlerine kadar yetkili bayilerden oynayabilirsiniz. On Numara çekilişi her hafta Pazartesi akşamı saat 21:15 sularında ve noter denetiminde, kamuya açık olarak gerçekleştirilir. Kolon bedeli 1 TL'dir.
On Numara oyunundan ikramiye kazananlardan 10 bilenler ikramiyelerini Ankara'daki Milli Piyango Genel Müdürlüğü'nden; 9 bilenler Milli Piyango şube müdürlüklerinden; 8, 7, 6 ve 0 bilenler ise loto bayilerinden temin edebilir. 1 yıl içinde yapılmayan başvurular geçersiz sayılır ve ikramiye ödenmez.

Süper Loto
Süper Loto oyunu Sayısal Loto'ya benzer ancak diğer şans oyunlarından ayıran özelliği kazanmanın biraz daha zor olması ve aynı oranda ikramiyenin de daha yüksek olmasıdır. Süper Loto oyununda bir küre içerisine 1 den 54'e kadar sayılar yerleştirilir ve bunların içinden 6 tanesi seçilir. Kuponunuza işaretlediğiniz 6 sayı içerisinden ne 3, 4, 5 ya da 6 doğru tahmin yapmışsanız ikramiye kazanırsınız.
Süper Loto oyununda büyük ikramiyeyi kazanmak biraz daha zordur ve sıklıkla devreder. Bir kaç hafta devrettikten sonra ikramiye büyür ve oyuncular tarafından daha çok tercih edilir. Eğer 4 hafta boyunca kimse 6 bilemezse ikramiyeyi 5 bilenler arasında paylaşır.
Süper Loto'yu her hafta Cuma günü sabah saatlerinden ertesi hafta Perşembe günü akşam saatlerine kadar terminallerden oynayabilirsiniz. Süper Loto çekilişi her hafta Perşembe akşamı saat 21:15 sularında ve noter denetiminde halka açık olarak gerçekleştirilir. Süper Loto kolon bedeli 1 TL'dir.

Hemen Kazan
Halk arasında Kazı-Kazan olarak da bilinen bir şans oyunudur. Genelde sokakta rastlanılan ve
gezici piyango bayileri tarafından oynatılır. Hemen Kazan'ın diğer şans oyunlarından farkı ikramiyenin bilet alındığı an belirlenmesi ve ödenmesidir. İsminden de anlayabileceğiniz gibi ödül kazanılsa da kazanılmasa da bunun neticesi hemen o anda belli olur.
Kazı-Kazan kartı üzerindeki metalik kazımalık kısım bir bozuk para yardımıyla kazılır ve altındaki sayılar kontrol edilir. Eğer bu altı sayıdan üç tanesi aynı tutara işaret ediyorsa ikramiyeye hak kazanılır. Kazı kazan ücreti 1 TL'dir ve ikramiye tutarları 1 TL ile 100.000 TL arasında değişir. 5000 liraya kadar olan ikramiye bayilerden, 5000 liranın üzerindeki ikramiyeler Milli Piyango şubelerinden alınır.

Hemen Kazan Süper Loto On Numara Sayısal Loto Şans Oyunları Nasıl Oynanır
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
LPG'li araç kullanıyorsanız yapması gereken önemli şeyler
LPG'li araç kullanıyorsanız yapması gereken önemli şeyler
Atakan Koru’nun hayatıyla ilgili detaylar… Atakan Koru kimdir?
Atakan Koru’nun hayatıyla ilgili detaylar… Atakan Koru kimdir?