Yorum Haberi

Kehribar Nedir ve Kehribar Faydaları Nelerdir?

Geçmiş ile ilgili inceleme yapan bilim insanları, araştırmalarında daha fazla fosillerden yardım almaktadırlar. Fosillerin geçmişi ise, milyonlarca sene önceye kadar dayanmaktadır.Fosiller, bazı durumlarda kendisini kömür ve petrol gibi madenlerle gösterse de bazen henüz değişik göstermiştir. Bu vaziyete en iyi örneklerden birisi ise, kehribar maddesidir.

Kehribar Nedir ve Kehribar Faydaları Nelerdir?

Kehribar bir taş olarak anılır ve ağaçların savunma mekanizmaları arasında bulunan reçinelerin fosilleşmiş halidir. Yapılan araştırmalar sonucunda kehribarın içinde fosilleşmiş canlılara da rastlanmıştır. 
Şifalı taş olarak sayılan kehribarın bileşiğinde, oksijen, hidrojen, karbon ve de süksinik asit yer almaktadır. 


Kehribar yapı bakımından ele alındığında, bu taşın yüksek miktarda saydam olması ilgi çeken ilk özelliktir. Sahip bulunduğu ultra yumuşaklık ve hafiflik, kehribarın özelliklerinden bazılarıdır. 
Kehribarlar, oluşum bakımından iki renkte yer almaktadır. Bunlardan ilki sarı renktir. 
Fakat bu sarı tam renginde değil, kırmızımsı sarı şeklinde kendisini eleverir. Diğer kehriban rengi ise, mat sarı renge sahip kehribardır. 


Bu tür kehribarın başka bir adı ise eskitilmiş kehribardır. tesirleri hasebiyle şifalı taş olarak sayılmaktadır. 
İnsan sıhhatine olan etkilerinden kaynaklı şifalı olarak nitelendirilmekte olan kehribar taşının bedene çoğu pozitif istikamette tesiri yer almaktadır.

 
Bu taş, takı aksesuarı olarak çok sık bir şekilde kullanılmaktadır. Öyle ki, kehriban taşından yapılmış olan gerdanlık takısı, troid bezi ve de boğaz enfeksiyonlarının oluşumunu engeller. Yine kehribandan uygulanan gerdanlık, guatr hastalığının oluşmasını önlemektedir. Astım ve bronşit gibi solunumla alakalı hastalıkların oluşmaması ve iyileşmesi, kehribar taşının insan sıhhatine olan tesirleri arasında bulunmaktadır. Birçok insan için negatif etkiler doğurabilen alerji meselesi, kehribarın iyileştirici kuvveti vasıtası ile önlenmektedir. 


Ağrılar için de, kehriban taşı büyük bir ehemmiyet taşımaktadır. Yapılan gözlemler neticeninde bilhassa de romatizmal ağrıları olan şahıslar için kehribar taşı epey ehemmiyetlidir. Bu taşın ağrıları giderme gücünden yararlanmak için, taşı ağrı tespit edilen yere sürmek yeterli olacaktır. 
Böylece taşın sürüldüğü bölgedeki ağrıda azalma oluşur. Kehribar taşının sindirim sistemine de epey çok pozitif katkıları yer almaktadır. Bu taş, bağırsakların derli toplu ve sıhhatli çalışmasını karşılamaktadır.
Kehriban taşına, sıhhat yönünden bakıldığında bu taşın öneminin çok büyük bulunduğu meydana çıkmaktadır. 


Bu taş, bilhassa de kişilerin ruh sıhhati yönünden çok çok ehemmiyet taşır. 
Yapılan incelemeler neticeninde, kehribar taşının ruh sıhhatine olan tesirleri meydana çıkarılmıştır. 
Bu taş, melankolik adı verilen ruh durumunu önlemede epey etkilidir. Aynı vakitte, sol bileğe takıldığında depresyonu engellediği meydana çıkmıştır. Etrafta tespit edilen ve kişileri negatif etkileyen olumsuz enerji, bu taş vasıtası ile dağılır ve şahsa olumlu enerji olarak yansır.


Kehriban taşı hem süs eşyası olarak, hatta sıhhat bölümünde kullanılmaktadır. 
Sağlık bölümünde bu taş, iyileştirici kuvveti bundan dolayı çoğu rehabilitasyon türünde kullanılmaktadır. 
Kehribar taşı, bedenle ilişki ettiği anda vücuda hararet yaymaktadır. Bu nedenle takı eşyası olarak boyun etrafına takılır. Buradaki emel ise, taşın verilen ısıdan yararlanılarak soğuk algınlığını gidermektir. 
Kehribar taşı, epey kıymetli bir taştır ve bazı durumlarda sahteleri üretilebilmektedir.

 
Gerçek kehribar taşı, yakıldığında çevreye çam kokusu yaymaktadır. Bunun asıl sebebi ise, kehribarın kozalaklı ağaçların reçinelerinden ortaya gelmesidir. Kehribar taşı, sıhhat alanının dışında bilhassa tespih yapımında epey sık bir şekilde kullanılmaktadır.

Kehribar Kehribar taşı Kehribar Nedir Kehribarın faydaları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
LPG'li araç kullanıyorsanız yapması gereken önemli şeyler
LPG'li araç kullanıyorsanız yapması gereken önemli şeyler
Atakan Koru’nun hayatıyla ilgili detaylar… Atakan Koru kimdir?
Atakan Koru’nun hayatıyla ilgili detaylar… Atakan Koru kimdir?