Yorum Haberi

Kilo Alımına Yardımcı Olan Yiyecekler

İnsanların hayatlarını daha sağlıklı ve de konforlu geçirebilmeleri için bir takım ayrıntılara dikkat etmeleri gerekir. Özellikle de kiloları söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gereken ilk şey denebilir.

Kilo Alımına Yardımcı Olan Yiyecekler

Bazı insanlar için kilo almak basit olabileceği gibi sıkıntı veren de bir durumdur ancak bazıları da ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar kilo alamazlar. Buradan çıkarılacak sonuç ise insanın genleriyle ve metabolizmalarıyla alakalı bir durumdur. Bazı insan metabolizmaları çok hızlı çalıştığı için gerekli olan kiloları alamaz ancak bazı metabolizmalarda çok yavaş çalışır ve kişi her an kilo almaya müsaittir. İnsanların kilolu olduklarını gösteren bir takım emareler vardır örneğin boyu ve de kilosunun orantısı alınarak bu durum hesaplanmış olur buna göre kişinin kilolu ya da zayıf olduğu konusunda bir karara varılır. Bu değerlendirme sizin için yapılmış ve de kilonuzun olmanız gerekenden az olduğu kanaatine varılmışsa o zaman yapılması gereken bir takım girişimlerinde mutlaka yapılması gerekir. Zayıf olmak psikolojik anlamda da kilolu insanlar kadar sıkıntı yaratacaktır. Örneğin giydiğiniz kıyafet üzerinize olmaz ve alacağınız kıyafetlerinizde de çocuk reyonundan giyinme gibi bir durum söz konusu olabilecektir. Bu sıkıntılı süreç doğru kilo aldıran besinleri tercih ettiğinizde son bulacaktır.

Bazıları kilo alamamayı kendilerine büyük problem yaratırlar ve daha sonrasında oluşan stres bir takım huzursuzlukları da beraberinde getireceği için depresyona dahi sürükleyebilir. Evet, sanıyorum ki buraya kadar zayıf olmanın hayatınız katmış olduğu olumsuz yönlerden bahsettik ancak tüm bunları geride bırakacak olursak kilo almanız için aşağıdaki besinleri tercih ettiğinizde de doğru bir tercih yapmış olacaksınız.

Beslenme Süreci

Kilo almaya karar verdiyseniz öncelikli olarak düzenli ve de sağlık bir şekilde hareket etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Beslenme programınız buna göre ayarlıyorsunuz ve kilo aldıran yiyecekleri tercih ediyorsunuz. Kilo aldıran yiyecekler demek yalnızca paketlenmiş hazır gıdalar ya da bir hamburger, kola vs. demek değildir.  Üstelik bu besinlerinde vücudunuza vermiş olduğu zararı düşündüğünüzde sıkıntının boyutu da büyük olacaktır. 

Kilo almak istiyorsanız günlük hayatınızda yaptıklarınızı da bir gözden geçirmeniz gerekiyor. Eğer ki çok koşturan ve yerinde duramayan bir insansanız o zaman fazla enerji harcayacaksınız harcadığınız bu enerjinin yerine yenisini koymadığınız sürece kilo alımınızda olmayacaktır. Bunun için kalori yönünden zengin olan besinleri tüketmeniz gerekir. Sağlıklı bir insanın doğru bir şekilde kilo alması aylık olarak 1,1,5 kilo arasında olmalıdır.

Hayvansal Yağların Önemi

Kilo aldıran yiyecekler arasında hayvansal yağlar ön plana çıkar bunun içinde balık ve kırmızı et tüketmek önemlidir.  Ancak burada kolesterol gerçeğini de unutmamak ona göre hareket etmek gerekir. Bitkisel yağlarda kilo aldıran yiyecekler arasında bulunmaktadır. Zeytinyağı ve de soya yağı yüksek kaloriye sahiptir. Fıstık ezmesi de kilo aldıran yiyecekler arasındadır. İnsana yüksek enerji verdiği için özellikle sporcular tarafından çok tercih edilir. 100 gram bir fıstık ezmesi yaklaşık olarak 600 kaloriye sahiptir.  Bunun yanı sıra kuruyemişlerde kilo alma konusunda oldukça iyidir. Örneğin badem ve fıstık gibi kuruyemişlerin ciddi anlamda kalori içeriklerini söyleyebiliriz. Çikolata içinde aynı şeyi söylemek mümkün özellikle bitter çikolatalar kalori bakımından oldukça zengindir.

Sonuç olarak kilo almak istiyorsanız doğru yöntemleri bulduğunuz da bu durumu kendinize bir eziyet haline dönüştürmekten de kurtulmuş olursunuz. Önemli olan konu ne kadar bir kilo eksiğiniz var olduğu ve bunu ne kadar bir zaman içerisinde almanız gerektiğidir.

Kaynak içerik: http://kiloalmaninyollari.net/kilo-aldiran-yiyecekler-nelerdir/

 

Kilo Alımı beslenme
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
LPG'li araç kullanıyorsanız yapması gereken önemli şeyler
LPG'li araç kullanıyorsanız yapması gereken önemli şeyler
Atakan Koru’nun hayatıyla ilgili detaylar… Atakan Koru kimdir?
Atakan Koru’nun hayatıyla ilgili detaylar… Atakan Koru kimdir?