Yorum Haberi

Prof. Dr. Selim Kurtoğlu Hamilelikte İyot Eksikliği Bebekte Zeka Geriliği Nedeni

Memorial Kayseri Hastanesi Endokrinoloji Bölümü'nden Prof.Dr.Selim Kurtoğlu, 1-7 Haziran İyot Yetersizliği ve Hastalıklarının Önlenmesi Haftası bundan dolayı yaptığı izahta, hamilelik döneminde anne adayının iyot almamasının bebekte zeka geriliği başta olmak suretiyle kimi kalıcı hasarlara kapı araladığını ifade etti.

Prof. Dr. Selim Kurtoğlu Hamilelikte İyot Eksikliği Bebekte Zeka Geriliği Nedeni

Her sene iyot eksikliğinden ehemmiyetli ölçüde etkilenmiş 20 bin çocuğun dünyaya yaklaştığını bildiren Prof.Dr.Selim Kurtoğlu, "Günlük insan bedeninin gereksinimi olan iyot ihtiyacının yüzde 90'ı besinlerden, yüzde 10'u da sudan karşılanmaktadır.
Erişkinler, günde minimum 150 mikrogram iyot almalıdır.


Yeni doğan ile 5 yaş arasındaki çocukların günlük 90 mikrogram, 6-12 yaş arasındakilerin 120 mikrogram, ileri dönemde ise erişkinler gibi çocukların ömürleri süresince günlük 150 mikrogram iyot alması gereklidir.


Ancak hamilelik ve emzirme döneminde bebeğin gereksinimlerininkarşılanması için anne adayanının günlük minimum 250 mikrogram iyot alması önerilmelidir" diye konuştu.


İyot eksikliği anne karnındaki bebeği de etkiliyor
İyot eksikliği, doğurganlık çağındaki bayanlarda kısırlığa kapı araladığını, gebelikte ise hipertansiyona ve hamilelik zehirlenmesi ve düşüklere neden olduğunu altını çizen Prof.Dr.Selim Kurtoğlu, mevzubahis eksikliğin anne karnındaki bebeğin zeka gelişimini negatif istikamette etkilediğini söyledi.


Prof.Dr.Selim Kurtoğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü:
"Anne karnında bebeklerde tiroit beziyetersizliğine, düşük doğum ağırlığına, beyin gelişiminde yetersizliğe, baş çevresinin ufak olmasına ve belde açıklık gibi malformasyonlara yol açmaktadır.Çocuklarda iyot eksikliği gelecek yaşlarda otizme, ilgi eksikliğine ve hiperaktivite sorunlarının meydana çıkmasına sebep olmaktadır.


İyot eksikliği tespit edilen anneden doğan bebeklerde; hipotiroidi, guatr, ani bebek ölümleri, iltihaplanmalara yatkınlık oluşmaktadır.
Ayrıca buluğ döneminde okul başarısının butonunda tesirli olan iyot eksikliği, çocuklarda guatr nedenidir."


İyot konusundaki eğitimler çok önemli
İyot eksikliği engellenebilir bir vaziyet olmasına rağmen, ihtiyaç duyulan önlemler alınmazsa tanı ve rehabilitasyon harcamalarının ülke ekonomisine ciddi yük getireceğinin önemini vurgulayan Prof.Dr.Selim Kurtoğlu, "Bu nedenle toplumsal bir yaklaşımla iyot konusunda eğitimler sürdürülmelidir.


Özellikle kadınların mutfakta kullandığı tuzun iyotlu olması ile ilgili toplumda farkındalık oluşturulmalıdır.
Ayrıca iyottan varlıklı ürünlerin kullanımı teşvik edilmelidir.


İyottan varlıklı besinler arasında balıklar (ton, morina, mezgit), süt, yoğurt, yumurta, et, hindi eti,ıspanak, soya fasulyesi, pazı, kabak, kuru fasulye, sarımsak, çilek ve kızılcık bulunmaktadır. Ancak bu ürünlerin yetiştiği bölgelerin toprak ve suyunda iyot seviyesi yeterli olmalıdır" dedi.


Günlük tuz kullanımı 5-6 gramı geçmemeli
Günlük iyot alımının yeterli olması için en kolay yol, iyotlu tuz uygulanması olduğuna ilgi çeken Prof.Dr.Selim Kurtoğlu, "Ancak günlük tuz kullanımının 5-6 gramı aşmaması gereklidir.
İyotlu tuzun ışık geçirmeyen paketlerde satılması tavsiye edilmektedir.İyotlu tuz, hanelerde de yeniden ışık geçirmez kaplarda ve ağzı kapalı olarak saklanmalıdır. Salatalara normal dozda iyotlu tuzun yeteri miktarda serpilmesinde mahzur yoktur.
Yemek pişerken tuz atılırsa İyot buharlaşarak kaybolur.
Bu nedenle 'pişmiş aşa su katılmaz fakat iyotlu tuz katılır' sözünün aklımızdan çıkmaması gerekmektedir" şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Selim Kurtoğlu iyot eksikliği gebelik hamilelik
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
LPG'li araç kullanıyorsanız yapması gereken önemli şeyler
LPG'li araç kullanıyorsanız yapması gereken önemli şeyler
Atakan Koru’nun hayatıyla ilgili detaylar… Atakan Koru kimdir?
Atakan Koru’nun hayatıyla ilgili detaylar… Atakan Koru kimdir?