Yorum Haberi

Tüp Bebek Yönteminin tüm bilinmeyenleri

Bayan Hastalıkları ve Doğum, Tüp Bebek Eksperi Yrd. Doç. Dr. Çağcıl Babasız, kısırlık tedavisinde sarfedilen son olarak ve en tesirrehabilitasyon tekniği olan Tüp Bebek Yönteminin bütün bilinmeyenlerini izah etti.

Tüp Bebek Yönteminin tüm bilinmeyenleri

Tüp bebek uygulamalarında sarfedilen yeni yöntemlerin bebek sahibi olma şansını artırdığını ifade eden Bayan Hastalıkları ve Doğum, Tüp Bebek Eksperi Yard.Doç.Dr.Çağcıl Babasız, tüp bebekteki nihairehabilitasyon yöntemlerini anlattı.


Tüp bebeğin kısırlık tedavisinde sarfedilen son olarak ve en tesirrehabilitasyon tekniği olduğunu anlatan Yard.Doç.Dr.Çağcıl Babasız, açıklamasını şu şekilde sürdürdü; "Kadına ilaçlar uygulanarak yumurtalıklarında yumurta olgunlaştırma sürecini seyretmek, olgunlaşan yumurtaları toplamak, takibinde laboratuvar ortamında bu yumurtaları sperm ile dölleyerek döllenmiş olan bu yumurtanın (embriyo) laboratuvar ortamında birkaç gün izleminden sonra bayanın rahmine hamilelik oluşturulması emeliyle aktarılması şeklinde söylenebilir.
35 yaş altında malum bir sıhhat sorunu olmayan çiftin 12 ay müddetle haftada minimum 2-3 sefer derli toplu ve korumasız cinsel temasına karşın hamilelik oluşmadığında, kısırlık sebebi araştırılır ve sebebin tedavisine başlanır. 


Kısırlık tedavileri çiftin sorununa ve bunun çözümüne yönelik olarak hekim doğrulusunda belirlenir. 
Tüp bebek rehabilitasyonu bazı durumlarda gereklilik durumunda ilk tercih ya da bazen son olarak rehabilitasyon opsiyonu olarak yapılır.


Tüp bebek rehabilitasyonu uygulanacak rehabilitasyon protokolüne bağlıfarklılık gösterse de genellikle tanenin 2. Günü muhtelif ilaçların uygulanması ile başlayıp  bütün rehabilitasyon ortalama 15-18 günde bitmekte ve sonrasında hamilelik testi için 12 gün kadar beklenerek neticeye ulaşılmaktadır. 


Tüp bebek rehabilitasyonu aşamaları şöyle sıralanabilir; kadında Yumurtalıkların uyarılması, Yumurtaların olgunlaştırılması, Yumurta toplama (OPU), Fertilizasyon (döllenme), Embriyo aktarımı ve Hamilelik testidir Biliyoruz ki her insan değişiktir, durumuyla de her hastaya uygulanacak rehabilitasyon yöntemide birbirinden değişik ve şahsa özel olması gereklidir. 
Tüp bebek tedavisinde asıl ehemmiyetli olan; şahsa özel tedaviyle, sahip olunan sorunu tanımlamaya ve çözmeye yönelik tanı / rehabilitasyon stratejilerinin belirlenmesi, ayrı olarak bu emel için tasarlanmış nihai teknolojik rehabilitasyon seçeneklerinin sahip olunan tedaviye eklenmesi tüp bebeği başarıya daha fazla yaklaştıracaktır. 


En yeni teknolojik rehabilitasyon seçeneklerinden bazılarından bahsedersek; Şahsi embriyo aktarım günü tayini (ERA) döllenmiş yumurta(embriyo) aktarımı yapılması tasarılanan gün rahimden alınanufak bir doku parçasından, embriyonun rahme tutunmasında rol alan 230'dan çok genin incelenmesi ertesi rahmin embriyoyu kabul edip etmeyeceğini ya da ne vakit kabul edebileceğini saptamak emelli yapılan bir testtir. 
Kapsamlı Kromozomal Tarama (NGS kalıtsal tarama) Sıhhatli embriyo demek sıhhatli çocuk demek ve bu da genellikle sıhhatli hamilelik demektir. 


Tıpkı toprağa ekilen sağlıksız tohumun toprak doğrulusunda kabul edilmemesinde bulunduğu gibi, rahimde sağlıksız bir çocuğu kabul etmeyecektir. 
Genetik araştırma neticelerine göre sıhhatli olarak ölçülen embriyo ya da embriyoları sonraki bir dönemde tabii rahim ortamına aktarım ederek henüz yüksek hamilelik oranları elde etmek olası. 


Yüksek optik büyütmeyle iyi sperm seçimi(IMSI) Bu teknikte 8000 kata kadar çıkan optik büyütmeyle çok henüz kalifiye spermler seçilerekönceden sperm kaynaklı başarısızlık yaşamış çiftlerin muvaffakiyet şansını arttırılabilir. 
Gamet-embriyo dondurma (Vitrifikasyon) Aktarım süreyi rahim hazır değilse ya da embriyoda kalıtsal araştırma gerekliyse, embriyoyu dondurup ardından ayrı olarak rahimi hazırlayıp doğala yakın rahim ortamına embriyoyu yerleştirmek henüz iyi netice verebilir. 
Dinamik embriyo görüntüleme Nihai dönemde bundan sonra içerisine kamera sistemleri monte edilmiş yeni kuşak inkübatörlerinuygulanması ile embriyolar defalarca kez izlenebilmekte. 


Bu sayede henüz sıhhatli embriyo seçilerek hamilelik oranlarında artış ve hamilelik kayıplarında azalma sağlanabilmektedir.
Tüp bebek rehabilitasyonu ilerleyen teknoloji vasıtası ile eskisine göre çok henüz ağrısız ve acısız bir şekilde gerçekleşmektedir. 
Kadında yumurtalıkların uyarılması çoğunlukla günlük iğnerehabilitasyonu ile olmakta ve yumurta toplama prosedürü hasta uyutularak hızlıca ultrason ile birlikte yapılmakta ve takibinde embriyoaktarım prosedürü de ağrısız bir şekilde çok ince aletlerle(kanül) yapıldığından bütün rehabilitasyon çoğunlukla ağrısız ve acısız geçmektedir. 


Olabilecek tek ağrı yumurtalıkların uyarılmasında olabilecek çok hafif kasık ağrısı ve dolgunluk hissi, ayrıca yumurta toplama (OPU) günüprosedür ertesi kasıklarda adet sancısına benzer hafif kısa zamanlı bir ağrı çok seyrek olabilmektedir.
Kadında sıhhatli yumurta bulunduğu müddetçe tüp bebek yapabilir. 


Sağlıklı yumurta bittiğinde bugünkü teknolojisi ile tüp bebek yapılamamaktadır. 
Kadınlarda şahıstan şahsa değişmekle birlikte 38 yaşından itibaren yaş ilerlemesi nedeni ile kalifiye yumurta adedi azalacağından tüp bebektemuvaffakiyet talihi azalacak ve bu azalma bilhassa 40 yaşından sonrahenüz da bariz olacaktır.

Tüp Bebek Çağcıl Babasız
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
LPG'li araç kullanıyorsanız yapması gereken önemli şeyler
LPG'li araç kullanıyorsanız yapması gereken önemli şeyler
Atakan Koru’nun hayatıyla ilgili detaylar… Atakan Koru kimdir?
Atakan Koru’nun hayatıyla ilgili detaylar… Atakan Koru kimdir?