Yorum Haberi

Kilo Problemleri ile Nasıl Başa Çıkılır?

İnsanın kendi kilosunu koruması en az alması ya da vermesi kadar önemli bir konudur. Bu nedenle de bir kişi eğer ki kilo vermişse öncelikli olarak bu kilosunu nasıl muhafaza etmesi gerektiğini bilmesi gerekir. Ancak çok uğraşmanıza rağmen henüz kilo verememiş iseniz o zaman bir takım şeyleri de yanlış yapıyorsunuz demektir.

Kilo Problemleri ile Nasıl Başa Çıkılır?

Bunun içinde kilo probleminden nasıl başa çıkmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Doğru yöntemleri bildiğiniz de aslında kilo vermenin bu kadar da zor olmadığını anlayabileceksiniz. Bu yazımızda sizlere kilo vermenin temel birkaç yönteminden bahsetmek istiyoruz bu yöntemleri hayatınıza dahil ettiğinizde aslında kilonuzla da nasıl başa çıkabileceğinizi öğrenebileceksiniz.

DENGELİ BESLENME

Kilo vermek ve verdiğiniz kiloları almamak için karşınızda iki basamak vardır bu basamaklardan birincisi düzenli bir şekilde beslenmek ikincisi de spordur.  Uzun süren uğraşlar neticesinde kilo vermeye başladınız ancak bir müddet sonrasında bundan sıkıldınız ve eski beslenme düzenine geri döndünüz bu çok yanlış bir hareket olacaktır. Bunun için dengeli beslenmeyi hayatınızın eksenine koymanız gerekiyor. Aslında kilo vermek adına sürekli aç kalmak zorunda değilsiniz. Neyi ne kadar ve ne zaman yemeniz gerektiğini bilirseniz işin % 50’sini de çözmüşsünüz demektir.

İkinci basamak ise spor yapmak. Kilo vermek yalnızca yediklerinize içtiklerinize dikkat etmekle olmaz çünkü aynı zamanda sporunuzu da yapmanız gerekiyor. Düzenli yapılan spor sayesinde vücudunuz zayıflarken aynı anda da şekle girecektir. Örneğin; çok fazla zayıfladınız bu kez de vücudunuzun sarkması gibi bir durum ortaya çıkacaktır. Düzenli bir şekilde yapılan spor hem metabolizmanızı hızlandıracak hem de kaslarınızdaki kütlenin de artmasını sağlayacaktır. İnsan spor esnasında aynı zamanda enerji harcayacaktır ve bu enerjinin de yerine düzenli bir şekilde konması gerekir. Aynı zamanda beslenmenizde yapacağınız ufak kaçamaklarda egzersiz sayesinde ortadan kalkacaktır.  Gün içerisinde vücudunuza da fazla yüklenmeden yapacağınız 45 dakikalık spor hareketleri kilonuzu kontrol altında tutmanıza fayda sağlayacaktır

ULAŞMAK İSTENİLEN KİLOYU BELİRLEMEK

Öncelikle diyete ve spora başlamadan önce yapmanız gereken şey hedeflediğiniz kiloyu bulmaktır. Genelde bu şekilde başlamayan kişiler bir süre sonrasında diyet programlarından sıkılacağı için ara verecek ve bu da verilen kilodan çok geri almanıza neden olacaktır. Vereceğiniz kilonuzu belirlediğinizde hedefe odaklanmanız daha kolay olacak ve önünüzde bir amacınız olacaktır. Burada önemli bir konu vardır siz kendi ideal kilonuzu nasıl bulacağınızdır. Bunun içinde bir uzmandan yardım almanız yerinde olacaktır. 

 BİLİNÇLİ BESLENME

Bilinçli beslenme için uzman birinden yardım almanız gerekir. Diyet uzmanları sizin için doğru diyet listesi ve programını da bulacaktır. Göbek yağlarını eriten bir diyet listesi spor ile birleştiğinde harikalar yaratacaktır. İlk yapmanız gereken şey hayatınızdan ağır yemekleri özellikle de kızartmaları çıkarmanız gerekiyor. Bunun yerine haşlama ve de ızgara tarzındaki yemekleri tercih etmelisiniz.  Hamur işlerinden uzak kalmanız gerekir. İlla ki tatlı yemeniz gerekiyorsa sütlü tatlıları tercih edebilirsiniz. Dondurma bunun için size tavsiyemiz olacaktır. Meyveler kilo aldırmaz şeklinde bir düşünceniz varsa bunu kafanızdan çıkarmanız gerekir. Çünkü meyveler şeker içerirler aşırıya kaçmadan tüketmeye çalışın. Özellikle de asitli içeceklerden uzak durmalısınız. İçecek konusunda ayranı önerebiliriz.

SIVI TÜKETİMİ

Su insan hayatı için oldukça önemlidir. Bu nedenle de hayatınızdan suyu asla eksiltmemelisiniz. Suyu görevleri arasında vücuttan zararlı toksinleri de atmak vardır. Bu yüzden sağlıklı bir insanın bir gün içerisinde en az 1,5-2 litre civarında su tüketmesi gerekir. Özellikle yaz mevsimi içerisinde diyet yapılıyorsa su kaybı çok olacağından bu dengenin mutlaka tutturulması gereklidir. İnsan su ile birlikte sodyum ve potasyum ihtiyacını da karşılamaktadır. Dolayısıyla bu minerallerin vücutta eksik olması halinde halsizlik ve yorgunluk belirtileri de ortaya çıkacaktır. Böyle durumlarla karşı karşıya kalmamak için yaz aylarında bu litrenin 2,5-3 civarında olması gerekmektedir. Kilo vermekte suyun önemi düşünüldüğünden de büyüktür.

TARTI

Her gün tartıya çıkmak kilo verememeniz halinde sizi psikolojik yönden etkileyecektir. Bu nedenle de tartılmamanız önerilir.  Haftada bir kere tartılmanız kilo kontrolünüz için iyi olacaktır. Bu sayede verdiğiniz kilolarınızı da görmüş olursunuz. Üstelik kilo verme her gün olmayacağından tartılmanız da anlamsız olacaktır. Bir insan diyet ve spor ile birlikte haftada en fazla 1-1,5 kilo kaybeder bu normal bir değerdir ve bunun üzerinde bir kilo kaybı da uygun olmaz.

Son olarak toparlamak gerekirse diyet programınız esnasında kendinizi dönem dönem ödüllendirmeniz gerekiyor. Bu sizin psikolojik açıdan kendinizi mutlu hissetmenize ve diyetinizden de sıkılmamanıza neden olacaktır. Unutmamanız gereken şey kendinizi ödüllendiriyor olmanız diyetinizi bozmamanız gereken bir durumdur. Örneğin; güzel bir kıyafet alabilirsiniz saçlarınızın modelini değiştirebilirsiniz ya da uzun zamandan bu yana görmek istediğiniz kişileri görebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
LPG'li araç kullanıyorsanız yapması gereken önemli şeyler
LPG'li araç kullanıyorsanız yapması gereken önemli şeyler
Atakan Koru’nun hayatıyla ilgili detaylar… Atakan Koru kimdir?
Atakan Koru’nun hayatıyla ilgili detaylar… Atakan Koru kimdir?